Filtry

Zakres cenowy

Lipa i jej właściwości lecznicze

Kwiaty lipy są bogate w lipofiliny, które są związkiem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Właściwości te sprawiają, że kwiaty lipy są często stosowane do łagodzenia objawów przeziębienia, takich jak katar, kaszel, gorączka i bóle gardła. Lipa to roślina o bogatych właściwościach również kosmetycznych, korzystanie z dobrodziejstw kwiatów lipy może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i urody.

Produktów:8
Sortuj:
LIPA & MALINA Domowa Apteczka płyn 150 ml
Produkt dostępny w magazynie

LIPA & MALINA Domowa Apteczka płyn 150 ml

12,09 zł
Lipa fix 1,5 g 30 saszetek
Produkt dostępny w magazynie

Lipa fix 1,5 g 30 saszetek

22,73 zł
Lipancrea 8000 j. Ph. Eur. 50 kapsułek

Produkt niedostępny

Lipancrea 8000 j. Ph. Eur. 50 kapsułek

35,13 zł
APTEO NATURA Lipa 30 saszetek

Produkt niedostępny

APTEO NATURA Lipa 30 saszetek

6,29 zł
Rodzina Zdrowia Lipa Herbatka ziołowa 30 saszetek

Produkt niedostępny

Rodzina Zdrowia Lipa Herbatka ziołowa 30 saszetek

6,03 zł
Syrop Malina z lipą 250 ml Oleofarm

Produkt niedostępny

Syrop Malina z lipą 250 ml Oleofarm

21,43 zł
Lipa fix Tylko Natura saszetki

Produkt niedostępny

Lipa fix Tylko Natura saszetki

7,09 zł
GREEN PHARMACY Mydło w płynie Rokitnik i Lipa 460 ml

Produkt niedostępny

GREEN PHARMACY Mydło w płynie Rokitnik i Lipa 460 ml

11,76 zł

Lipa - co warto o niej wiedzieć?

Lipa (Tilia) to rodzaj drzew lub krzewów należący do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Pochodzi z obszaru Europy, Azji i Ameryki Północnej, gdzie występuje naturalnie. W Polsce lipa rośnie dziko, ale jest również sadzona jako drzewo ozdobne i owocowe.

Lipa jest uprawiana jako roślina ozdobna i lecznicza, zwłaszcza w krajach o umiarkowanym klimacie. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, wilgotnych i żyznych, w pełnym słońcu lub w półcieniu. Rozmnaża się ją przez nasiona lub przez sadzonki. W uprawie często stosuje się cięcie pielęgnacyjne, aby uzyskać ładny kształt drzewa i pobudzić jego wzrost.

Zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce

Kwiaty lipy są popularnym składnikiem w medycynie naturalnej, gdzie wykorzystuje się je do przygotowywania herbat i naparów, które mają działanie uspokajające, przeciwbólowe i łagodzące objawy stresu i napięcia nerwowego. Ponadto, lipa jest stosowana w kosmetyce do produkcji kremów, toników i płukanek do włosów, ze względu na jej działanie antyoksydacyjne i łagodzące podrażnienia skóry.

Składniki lipy

Kwiaty lipy zawierają wiele składników odżywczych, takich jak flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, minerały i witaminy.

W składzie kwiatów lipy znajdują się między innymi:

  • Rutyna, która wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwzapalnie,
  • Kwasy organiczne, które mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze,
  • Flawonoidy, które są silnymi antyoksydantami, chroniącymi organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.

Dzięki tym składnikom, kwiaty lipy są w stanie zapewnić organizmowi wiele korzyści zdrowotnych.

Lipa na przeziębienie – naturalny sposób na łagodzenie objawów

Lipa od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej, szczególnie w leczeniu przeziębień i grypy. Kwiaty lipy zawierają wiele cennych substancji, w tym flawonoidy, olejki eteryczne, kwasy organiczne oraz śluzy, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Kwiaty lipy wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz łagodzące objawy przeziębienia. Substancje zawarte w lipie wpływają na nasz organizm na wiele sposobów. Śluzy obecne w kwiatach lipy otulają błony śluzowe gardła, krtani oraz oskrzeli, co zmniejsza podrażnienia i łagodzi kaszel. Olejki eteryczne działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, co wpływa na zmniejszenie nasilenia choroby. Flawonoidy zaś wzmacniają układ odpornościowy i przyspieszają proces gojenia.

Lipa na przeziębienie - jak przygotować herbatę?

Herbata z kwiatów lipy jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów na łagodzenie objawów przeziębienia. Przygotowanie takiej herbaty jest bardzo proste. Do szklanki wrzącej wody wsypujemy jedną łyżkę suszonych kwiatów lipy i pozostawiamy na około 10 minut. Po tym czasie herbata jest gotowa do picia. Można ją pić kilka razy dziennie.

Lipa na przeziębienie - inne zastosowania

Lipa na przeziębienie to nie tylko herbata. Kwiaty lipy można wykorzystać również do innych celów. Na przykład, można wykonać okłady z naparu z kwiatów lipy i stosować je na skórę w miejscach, gdzie występują bóle mięśniowe czy stany zapalne. W kosmetyce wykorzystuje się lipofiliny, które pozyskuje się z kwiatów lipy. Są to substancje o właściwościach przeciwzapalnych, łagodzących podrażnienia skóry i przyspieszających jej regenerację.